Reklam
Vakıf Katılım
Tarih : 2024-05-27 16:08:37

Bakan Yumaklı: Başıboş köpek sayısının 4 milyona yakın olduğu tahmin edilmektedir

Tarım ve Orman Bakanı Yumaklı, başıboş sokak köpekleri sorunun temelinde, bu hayvanların sorumluluklarını yasal olarak üstlenen sahip bir kişi veya kurumun olmamasının yattığını ifade etti.

Başıboş köpek sayısının, milyona yakın olduğunun tahmin edildiğini belirten Bakan Yumaklı,  “Yıl içinde 1-2 defa doğum yapabilmeleri, her seferinde ortalama 6-8 yavru doğurmaları ve sürekli yer değiştirmeleri sebebiyle yerel yönetimlerce sağlıklı kayıt tutulamamakta ve net sayı belirlenememektedir.” dedi.

Bilimsel verilere göre, başıboş köpeklerin çoğalmalarının kontrol altına alınabilmesi, bir sene içinde toplam sayısının yüzde 70’inin kısırlaştırılması ile mümkün olabileceğine dikkati çeken Bakan Yumaklı, “Ancak son 5 yılda ortalama 260 bin, bir yılda en fazla 350 bin köpek kısırlaştırılabilmiştir.” diye konuştu.

Bakan Yumaklı, Dünya Sağlık Örgütü tarafından Türkiye’mim kuduz riski açısından yüksek risk kategorisinde tanımlandığına değinerek, “Birçok ülke, ülkemize gelecek vatandaşlarına kuduz riskine ve başıboş köpeklerden kaynaklı tehlikelere karşı seyahat uyarısı yapmaktadır.” ifadesini kullandı.

 Sağlık Bakanlığı verilerine göre, evcil hayvanlar da dahil olmak üzere 2018-2022 yılları arasında kuduz riskli temas sayısı ortalama 267 bin iken, 2023 yılında bu sayı iki katına yakın artarak 438 bine ulaştığını bildiren Bakan Yumaklı, “Bu tablonun insan hayatı ve sağlığı açısından ürkütücü boyutlarda olduğu aşikardır.” dedi.

Bakan Yumaklı, İçişleri Bakanlığı verilerine göre son 5 yılda hayvana çarpma ile gerçekleşen 3 bin 534 trafik kazasında, 55 ölüm ve 5 bin 147 yaralanma vakasının kayıtlara geçtiğini belirtti.

Soruna dair son günlerde kamuoyunda yapılan sağduyulu tüm tartışmalar, görüş ve önerilerin doğru çözüme ulaşmak için son derece değerli olduğunu vurgulayan Bakan Yumaklı, “Bilim insanları başta olmak üzere, konunun uzmanlarının gerçekçi çözüm önerileri ve vatandaşımızın desteği ile ülkemizin bu sorunun da üstesinden geleceğine inanıyorum.” açıklamasını yaptı.

  Hibya Haber Ajansı

© Copyright 2024 nigdeajans.com.tr Tüm Hakları Saklıdır.
Web sitemiz Hibya Haber Ajansı Abonesidir.